Etetés:
A zöldségek, gyümölcsök nagyon fontosak a változatos étrend kiépítésében, és az állat vitaminszükségleteinek kielégítésében. A fű, és a lóhere jó vasforrás, de a szárított füvet, (szénát) is nagyon szeretik a malik. A tengerimalac által legkedveltebb zöldségek, gyümölcsök:
sárgarépa (ha bió-termék, egy kisebb darab akár minden nap adható) és levele, uborka, kapor levele, petrezselyem (fehérrépa) és levele, karalábé*, karalábé levele, karfiol*, karfiol levele, spárgakel* (brokkoli), spárgakel levele, zöldsaláta**, spenót***, zeller levele****, takarmányrépa és levele, paradicsom, paprika, alma, pasztinák (paszternák), cseresznye, őszibarack, szőlő, szilva, mandarin, narancs, banán, kivi, görögdinnye, zsenge kukoricabajusz, a kukoricacső zsenge héja, a kukorica zöld levele, spárga, sütőtök, gyenge zöldborsó (hüvelyestől), cékla, padlizsán, retek levele, mustár levele, cikória levele, alma stb.
* Nagyobb adagban puffadást okozhat
** Gyakori fogyasztása káros a vesékre.
*** Oxalátban gazdag, elősegítheti a vesekövek kialakulását, ezért ne adjunk nagy mennyiségben, gyakran.
**** Fokozatosan vezetjük be az étrendjébe, először kisebb adagokban. A vastag szárát eldobjuk, mert nehezen emészthető.
Természetesen a zöldségek mellet a tengerimalacoknak tengerimalac, vagy rágcsálótápra van szükségük. Ez különböző magokból, (kukorica szemek, napraforgómag, stb.) és kevert tápanyagokból (nyúltáp) van összekeverve. Ez a szárazeledel legyen mindíg elérhető a kis kedvenc számára. Ugyanígy elérhetőnek kell lennie a friss ivóvíznek. Ezt a legjobb ha önitatóból adjuk. Ezt az itatót úgy kell elképzelni, hogy egy fejrefordított műanyag pohár, aminek a szájára van csavarva egy kupak, amiből kiáll egy üreges cső, amiben egy golyó van. Ez a golyó gátolja meg, hogy a víz kifolyon. Ezt a golyót a malac a nyelvével könnyen belökheti , és akkor folyik ki egy kis víz. A vizet hidegebb napokban elég naponta cserélni, a nyári kánikulában pedíg egy nap többször.
Figyelem!
A vemhes nőstények, a beteg, illetve a különböző bőrbetegségben szenvedő tengerimalacok kétszer annyi C-vitamint igényelnek, mint az egészségesek!A lehető legjobb választás: a természetes táplálék.
Amire figyeljünk a zöldetetésnél
-
Füvet és egyéb száras növényeket ne szedjünk aktívan szennyezett területek környezetéből ( ipari területek, állatgazdaságok, autóút, játszótér, stb.), és a felülete ne legyen vizes, harmatos.
-
Azok a zöldségek, amelyek primőrként kerülnek ki az üzletek polcaira (például: saláta, uborka, paprika, paradicsom, spenót, stb.) gombaölő permetszert tartalmazhatnak, életveszélyesek az állat számára. Ezekből kizárólag, csak saját termesztésűeket adjunk. Biztonságosnak mondható bolti zöldségek: alma, körte, sütő és főzőtök, cékla, dinnyék.
-
Mellőzzük a krumplit, továbbá az összes puffasztó hatású zöldséget, a sárgarépa gyökerének, túlzott mennyiségű adása is veszélyes.
-
A biotermékek is okozhatnak problémát az állatnak.
-
Ha a tengerimalacnak olyan eleséget adunk, amit eddig még nem evett, vagy nagyon régen kapott, akkor a hirtelen takarmányváltás által bekövetkező, emésztési zavarok megelőzésére, csak egy kávés kanálnyit adjunk, és fokozatosan emelhetjük a napi mennyiséget.
-
Az olyan tengerimalacnak, amelynek már volt emésztőrendszeri megbetegedése, ne adjunk zöldeleséget, inkább szénával etessük.
-
Gondozás:
A malacokat nem csak etetni, itatni kell, és nem csak játszani kell velük...
Külön ápolást is igényelnek. A tengerimalacot fésülni is kell, ezzel nem csak rendezett, hanem tisztább is lesz a szőrük. A malikat nem ájánlott folyton fürdetni, csak, ha nagyon koszosak. Így fürdessük a malacot: Egy lavorba öntsünk langyos vizet, akkorát, hogy a malac feje kiérjen a vízből. Figyelem!!! A malik nagyon könnyen megfáznak, amibe akár bele is halhatnak, ezért addíg ne engedjük vissza a helyére, amíg nem lett teljesen szárazra törölve. Amíg töröljük, addíg aggyunk neki valami jutalomfalatot, amitől nem mocorog majd annyit. A karmait is vágni kell. Ezt általában egy évben egyszer kell megtenni. Figyelem, a malac karmában erek vannak, ezért csak a végén vágjuk, ott, ahol kicsit világosabb az karom színe. A sötét szín általában vérerekre utal, ezért ott ne vágjuk!!! Legjobb, ha ezt a műveletet két ember vézi: az egyik fogja a malacot, és az állat lábát a két ujja közé fogja, a másik, aki CSIPESSZEL vágja a karmot.
Ha a dolog túl bonyolult, akkor elvihetjük állatorvoshoz a kedvencünket. Az állat szállítására a legjobb ezköz az utazódoboz.
Elhelyezés,tartás:
Az elhelyezés téma legfontosabb kérdése:Ketrecben, vagy üvegterráriumban tartsam a malacom?
A ketrec majdnem minden szempontból jobb, mint a terrárium. A malac jobban érzi a szagokat, és a hangokat, valamint a ketrec szellőzik. Az üvegterráriumban bentreked a levegő, ez nyáron, a nagy melegben okoz inkább gondokat. A ketrecnek csak annyi hibája van, hogy a malac kifötörheti belőle a forgácsot.
Ketrec berendeezése: Először is almot, vagy szénát tegyünk a ketrec aljára. Figyelem a malac a szénát meg is eszi, ezért gondoskodjunk róla, hogy legyen ehető szénája is. Majd az alomra tegyünk egy etetőtálat! Egy önitatót is szereljünk fel, amiben mindíg legyen friss víz! Ebből a fémnyelűt ajánlanám, mert az üveg eltörhet. A tengerimalacok szeretnek néha elrejtőzni a világ elől. A természetben is lyukat ásnak maguknak, ezért legyen egy búvóhely is a ketrecben! Lehet venni az állatkereskedésekben kis faházakat. ilyenből olyat vegyünk, aminek lapos a teteje, mert a malac szeret rá felülni, és onnan nézelődni. Ilyen házakat mi is csinálhatunk például kartonból. Félkör alakú alagút is megfelel búvóhelynek. Vegyünk szénatartót is, nem muszáj, de jó, ha van.
A ketrecen kívül tartsunk egy fésűt amivel fésüljük. Figyelem! a rendes, emberi használatra alkalmas fésű nem jó, szerezzünk be egy kimondottan rágcsálóknak készített kefét! Valamint jó, ha van egy kis csipesz a karomvágáshoz.
A malacok sok mozgást is igényelnek, ezért futattni is kell őket. Lehet lakásban is, de inkább a szabadban próbálkozzunk. Ha még is a lakásban maradunk, akkor rejtsünk el pár finom falatot mindenfelé! A malac ha rátalál a kincsre, nagyon fog örülni, és kedvet kap a további felfedezésekhez. A szabadban nem kell ilyennel bajlódni.
Néhány fontos tárgy a berendezéshez:
|